Wymiana koła dwumasowego Szczecin

Wymiana koła dwumasowego Szczecin

Koło dwumasowe (ang. dual-mass flywheel, DMF) jest elementem układu przeniesienia napędu w samochodzie. Jest on zamontowany między silnikiem a skrzynią biegów, pełniąc funkcję pośrednika między nimi.

Koło dwumasowe składa się z dwóch mas: wewnętrznej i zewnętrznej. Masa wewnętrzna jest połączona z wałem silnika, natomiast masa zewnętrzna jest połączona z tarczą sprzęgła oraz dociskiem. Obie masy są ze sobą połączone sprężynami łokowymi oraz tarczą zabierakową, co pozwala na tłumienie drgań i wibracji generowanych przez silnik.

Koło dwumasowe ma kilka ważnych zalet, które pozwalają na poprawę komfortu jazdy i zwiększenie trwałości układu napędowego. Przede wszystkim, tłumi ono drgania generowane przez silnik, co skutkuje mniejszą ilością hałasu i wibracji w kabinie. Koło dwumasowe także pozwala na lepsze rozłożenie obciążenia na układ napędowy, co przekłada się na dłuższą żywotność elementów skrzyni biegów i silnika.

Jednakże, koło dwumasowe jest także elementem podatnym na awarie i uszkodzenia. Przede wszystkim jego elementy mogą się zużywać, co skutkuje trudnościami w przenoszeniu napędu i hałasem w kabinie. W przypadku awarii koła dwumasowego, konieczna jest jego wymiana, co może być kosztownym i skomplikowanym procesem.

Jak rozpoznać awarię koła dwumasowego?

Objawy uszkodzonego koła dwumasowego mogą być podobne do tych, które są związane z innymi usterkami. Często są to intensywne drgania podczas pracy na wolnych obrotach lub przy włączaniu i wyłączaniu silnika, które mogą być przenoszone na całą karoserię. Innym objawem może być dźwięk stukania lub grzechotania, pochodzący z okolic koła dwumasowego. Poza tym mogą występować problemy z płynnym ruszaniem oraz zmianą biegów w zakresie niskich obrotów. Jeśli wystąpią te objawy, należy skontaktować się w celu umówienia terminu na diagnostykę. Ostateczną weryfikację uszkodzonego koła dwumasowego należy przeprowadzić poprzez jego demontaż i oględziny przez doświadczonego specjalistę.

Wymiana koła dwumasowego w Szczecinie – naprawa „dwumasy”

Jeśli szukasz doświadczonego warsztatu samochodowego w Szczecinie, który wykona naprawę (wymianę) koła dwumasowego w Twoim pojeździe to zapraszamy Cię do M4K Garage Szczecin. Nasz zespół zadba o profesjonalne wykonanie usługi w jakości ASO. Potwierdzeniem naszej jakości jest bardzo wiele opinii w Google Maps, które możesz samodzielnie zweryfikować.

KONTAKT

M4K Garage Szczecin
ul. Andrzeja Struga 33, Szczecin