Dynamiczna wymiana oleju w skrzynki biegów Wrocław - M4K Garage

Procedura dynamicznej wymiana oleju
Procedura dynamicznej wymiana oleju

Chcąc wymienić olej w skrzyni biegów, staniemy przed wyborem pomiędzy wymianą statyczną a dynamiczną. Podczas gdy statyczna wymiana oleju jest łatwą i szybką metodą (polegającą po prostu na odkręceniu korka spustowego, zlaniu starego oleju i uzupełnieniu nowym olejem), posiada także wiele wad, m. in. brak możliwości spuszczenia całego starego oleju, co może skutkować wymieszaniem płynów różnego rodzaju. Szacuje się, ze taka metoda pozwala na wymianę od 40 do 60% oleju.

Dynamiczna wymiana oleju w skrzynki biegów to profesjonalna usługa oferowana przez M4K Garage Wrocław, która polega na wykorzystaniu specjalnych urządzeń odsysających stary olej. Takie urządzenie, wyposażone w adaptery przyłączeniowe, zostaje podłączone w obieg oleju skrzyni biegów. Stary olej zostaje zassany przy jednoczesnym wprowadzaniu nowego oleju – w takim samym tempie i pod takim samym ciśnieniem jak usuwany jest olej zużyty, co pozwala na całkowite usunięcie oleju ze skrzyni biegów.

Podczas dynamicznej wymiany oleju możliwe jest także wprowadzenie specjalnej płukanki, która jest pomocna w całkowitym oczyszczeniu skrzyni.

Kiedy należy wykonać dynamiczną wymianę oleju w skrzyni biegów?

Zużywanie się oleju przekładniowego następuje w tempie zależnym od wielu rożnych czynników, między innymi od rodzaju skrzyni – w automatycznej skrzyni biegów następuje to szybciej. Jednak zdania odnośnie tego kiedy należy wymienić olej są podzielone. Niektórzy producenci wskazują na brak konieczności wymiany oleju przekładniowego (przy założeniu przebiegu 200 tys. km przez cały okres użytkowania samochodu). Warto jednak wziąć pod uwagę, że wraz z użytkowaniem zmieniają się właściwości oleju, co może wiązać się z:

  • ścieraniem się elementów skrzyni biegów,
  • zmniejszonym komfortem zmiany biegów,
  • uszkodzeniami skrzyni biegów i mniejszym okresem użytkowania.

W związku z powyższym, większość fachowców rekomenduje regularną wymianę oleju. Najczęściej wskazywany okres to zmiana po 60-120 tys. km w przypadku nowych samochodów oraz 40-100 tys km. dla aut używanych. W celu ocenienia konieczności wymiany oleju w konkretnym samochodzie, warto skonsultować się ze specjalistami.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Wrocław - jaka cena?

Jak wspomniano powyżej, wykorzystanie dynamicznej metody wymiany oleju ma wiele zalet i pozwala na jednoczesne płukanie skrzyni biegów, zarówno z użyciem detergentu jak i bez niego. Przywrócenie optymalnych warunków pracy skrzyni jest możliwe do osiągnięcia poprzez pracę specjalistów z warsztatu  M4K Garage we Wrocławiu, dlatego warto zdecydować się na wykonać dynamiczną wymianę oleju w automatycznej skrzyni biegów w tym miejscu.

Koszt takiej usługi we Wrocławiu to wydatek ok. 800 do nawet 1200 zł, w zależności od wybranego warsztatu samochodowego oraz typu pojazdu. Do podanej w salonie cenie trzeba doliczyć także nowy olej, który można zakupić w cenie od 50 do 200 zł w zależności od rodzaju. Jeśli wymianie będzie podlegać także filtr oleju, należy liczyć się z dodatkowym wydatkiem rzędu 50 do 800 zł.

Ze względu na konieczność wykorzystania specjalnej maszyny, nie wszystkie warsztaty będą oferować tego typu usługę, dlatego warto zwrócić uwagę czy dany serwis oferuje usługę dynamicznej wymiany oleju.

Jak często należy dokonywać wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Na częstotliwość wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów z całą pewnością powinny wpływać:

  • częstotliwość jazdy z dużymi prędkościami,
  • częstotliwość pokonywania trudnych dróg (takich jak jazda po terenie górskim lub piasku).

W wyniku wymienionych powyżej zmiennych olej może w wolniejszym lub szybszym tempie stracić swoje parametry, takie jak właściwości smarne oraz myjące czy gęstość i lepkość. Dlatego, oprócz wymienionych powyżej zakresów przebiegów, warto zwrócić uwagę na sposób użytkowania auta.

Biorąc pod uwagę eksploatację samochodu, wymiana oleju w skrzyni biegów, może być konieczna już nawet po roku użytkowania (w przypadku gdy auto jest często wykorzystywane do pokonywania długich tras). Jednak najłatwiej na pewno kierować się przebiegiem samochodu, przy okazji pamiętając o wzięciu pod uwagę stylu i warunków jazdy.

Dynamiczna wymiana oleju w skrzynki biegów posiada wiele zalet i pozwoli na utrzymanie dobrej pracy skrzyni biegów, co znacznie wpłynie na komfort jazdy.

KONTAKT

M4K Garage Wrocław
ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 10, Wrocław