Geometria kół 3D Wrocław - M4K Garage

Geometria kół 3D Skoda Superb Wrocław

Geometria kół 3D polega na trójwymiarowym zobrazowaniu położenia kół w umownej, dowolnej płaszczyźnie za wykorzystaniem specjalistycznych ruchomych kamer, które posiadają wysoką rozdzielczość. Dzięki temu możemy dokonać precyzyjnych pomiarów obwodu i rozstawu osi, a także kątów zarówno w pionie jak i w poziomie.

Pomiar jest wykonywany bardzo szybko, w sposób ciągły. Wygląda to tak, że samochód wjeżdża na specjalne, przygotowane stanowisko, po czym do każdego koła zostają podłączone specjalistyczne głowice pomiarowe, które w czasie natychmiastowym przesyłają bezprzewodowo dane do przygotowanego komputera, który następnie sprawdza geometrię, odczytuje wszelkie zebrane parametry, a na końcu wyświetla zbieżność. Końcowe dane przegląda także specjalista, który porównuje je z prawidłowymi wartościami, które zostały podane przez producenta. Dzięki temu ewentualne występujące odchylenia od osi symetrii mogą zostać szybko wychwycone, a następnie oddane do korekty.

Geometria kół jest bardzo ważna ponieważ odpowiednie ustawienie kół zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale też przyjemne prowadzenie i komfort podróżowania.

Jak rozpoznać, że geometria kół w aucie jest niewłaściwa?

Najczęściej występującymi objawami nieprawidłowego ustawienia geometrii są wszelakie problemy z manewrowaniem pojazdu np. trudność z powrotem do naturalnej pozycji samochodu po zakręcie, szeroko pojęte popiskiwanie opon – również występujące często na zakrętach. Gwałtowne zmiany położenia kierownicy i jej częste przekrzywienie podczas najechania na jakąś nierówność czy dziurę w drodze. Kierownica też bardzo często podczas jazdy prostej jest widocznie skręcona, zaś na zakręcie ustawiona prosto, często w takich przypadkach odczuwalne są jej wibracje. Bardzo częstymi występującymi symptomami błędnego ulokowania geometrii kół jest również nieregularne zużywanie się opon, a także opóźniona reakcja samochodu na wszelkie ruchy kierownicą, obniżona stabilność pojazdu na zakrętach czy problemy z hamowaniem, które zazwyczaj wynikają ze zmniejszenia się powierzchni stycznej nawierzchni i opony.

Korzyści z wykonania geometrii kół 3D we Wrocławiu

Geometria kół odpowiada przede wszystkim za stabilność samochodu i precyzję jego prowadzenia. Poprawna geometria ma wpływ na nasze bezpieczeństwo, ponieważ daje nam prawidłową przyczepność opon do podłoża. Dzięki niej pokonywanie zakrętów jak i również jazda na wprost będą o wiele bardziej komfortowe. Ponadto przy odpowiednio ustawionej geometrii kół, samochód będzie jechać płynnie, tym samym utrzymując koła we właściwym kierunku. Warto też zaznaczyć, że pomoże to nam utrzymać opony w dobrej kondycji przez długi czas, zapobiegając w ten sposób nierównomiernemu zużywaniu się opon, co równa się ich krótszej żywotności. Oprócz tego nasze auto będzie mieć mniejsze zapotrzebowanie energii, czyli będzie po prostu mniej spalać paliwa. Dlatego też warto wybrać do takiego zabiegu odpowiedni i profesjonalny serwis we Wrocławiu jak M4K Garage, aby wszystko zostało dobrze sprawdzone.

Różnica pomiędzy zbieżnością kół, a geometrią 3D

Geometria 3D jest ustawieniem kół pojazdu na jednej osi, w ten sposób, aby określić położenie kół przednich i tylnych względem siebie. Dzieje się to wszystko w trójwymiarze, który pozwala zobrazować ustawienie kół we wszystkich płaszczyznach. Zaś zbieżność kół jest dla wielu osób określeniem zamiennym. Do geometrii kół zaliczane jest kilka ustawień, do których zalicza się m.in. zbieżność kół. Więc można powiedzieć, że zbieżność kół jest jednym z podpunktów, wykonywanych przy geometrii 3D. Zbieżność kół jest równie istotnym parametrem z punktu widzenia komfortu jazdy i bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o geometrię kół, jest ona związana z zawieszeniem samochodu. A dokładniej są to ustawienia kątów niektórych elementów zawieszenia do których składają się właśnie zbieżność kół, kąt ich pochylenia, kąt pochylenia i wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.

Zbieżność kół najprościej mówiąc jest kątem położenia kół jednej osi (względem siebie). Taki parametr może być regulowany. Szczególnie decyduje on o stabilności przy jeździe i komfortowej kierowalności w zakrętach.

KONTAKT

M4K Garage Wrocław
ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 10, Wrocław