Wymiana oleju silnikowego Wrocław - M4K Garage

Usuwanie zużytego oleju silnikowego
Usuwanie zużytego oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego jest kluczowym krokiem pozwalającym na zwiększenie okresu żywotności silnika samochodowego. Wynika to przede wszystkim z funkcjonalności oleju – odpowiada on bowiem za uszczelnianie oraz redukowanie tarcia pomiędzy danymi elementami motoru.

Na rynku dostępne są dwa różne rodzaje olejów, jeden oparty na bazie syntetycznej, drugi na bazie mineralnej. Przy wyborze oleju warto sugerować się zaleceniami producenta i zwrócić uwagę na żywotność i parametry (generacja mniejszych oporów oraz stabilność w szerokim zakresie temperatur), a do wymiany oleju silnikowego można przystąpić w profesjonalnym warsztacie we Wrocławiu.

Narzędziami wykorzystywanymi przy wymianie oleju i filtrów są m. in.: klucz pazurkowy, klucz do odkręcenia korka spustowego oleju, nowa uszczelka pod korek oleju i pusty pojemnik.

Wymiana oleju samochodowego rozpoczyna się od rozgrzania silnika do temperatury roboczej, następnie spuszczenia starego oleju do pojemnika przez odkręcenie korka spustowego. Następnie odkręcony zostaje filtr oleju, założony nowy filtr oleju i zakręcany korek spustowy. Na koniec dokonuje się wlania nowego oleju i weryfikacji czy jego poziom jest prawidłowy.

Kiedy należy wykonać serwis olejowy?

Jak wspomniano powyżej, wymiana oleju silnikowego jest jedną z podstawowych, lecz także bardzo ważnych czynności serwisowych. Wpływa w znacznym stopniu na kondycję jednostki napędowej, dlatego warto dbać o regularną wymianę i powierzyć tę kwestie zaufanym specjalistom.

Szczegółowo informacje dotyczące wymaganej częstotliwości wymiany oleju silnikowego znajdują się w książce serwisowej samochodu. Zastanawiając się nad tym, co ile wymieniać płyn, należy ponadto rozważyć swój sposób użytkowania auta, ponieważ również w znacznym stopniu wpływa on na zużycie oleju.

Można średnio założyć, że zalecana jest wymiana mniej więcej co 10 tys. km (dla eksploatacji miejskiej), co 15 tys. km (dla eksploatacji mieszanej) lub co do zasady co rok, najlepiej podczas przeglądu. Warto zauważyć, że olej podlega degradacji zarówno w wyniku jego zużywania, jak również w wyniku upływu czasu, dlatego nie można odkładać wymiany nawet przy sporadycznym użytkowaniu auta. Dodatkowo należy pamiętać, że przy nabyciu samochodu używanego zalecana jest niezwłoczna wymiana oleju (w szczególności, gdy historia serwisowania pojazdu nie jest w pełni znana).

Serwis olejowy Wrocław - cena

Cena przeprowadzenia serwisu olejowego we Wrocławiu zależy od miejsca, które wybierzemy (ASO lub niezależnego serwisu), a także od wybranego materiału jakim jest olej i filtr. Można więc przyjąć, że koszt wymiany oleju oraz filtrów zależy w dużej mierze od następujących czynników:

  • modelu samochodu;
  • rodzaju oleju;
  • klasy wykorzystywanego oleju
  • placówki serwisowej.

Jak często należy dokonywać wymiany oleju silnikowego oraz jakie są typowe usterki przy jego braku?

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego, jak wspomniano powyżej, zależy od kilku czynników. Są to przede wszystkim zalecenia producenta i eksploatacja samochodu (w tym przede wszystkim przebieg samochodu). Regularna wymiana oleju i filtrów jest konieczna do utrzymania jednostki napędowej w dobrym stanie. Nie jest to usługa droga, dlatego warto wziąć pod uwagę zlecenie wymiany w dobrym warsztacie samochodowym we Wrocławiu.

Wymiana oleju silnikowego pozwoli nam na uniknięcie typowych usterek i niedogodności. Należą do nich przede wszystkim:

  • uszkodzenia osprzętu;
  • ewentualne uszkodzenia dodatkowe wynikające z braku regularnej wymiany oleju i filtrów, takie jak zatarcie panewek, które mogą być drogie w naprawie;
  • przyspieszone zużywanie łańcucha rozrządu;
  • przyspieszone zużywanie jednostki napędowej;
  • prawdopodobieństwo zapchania smoka olejowego;
  • problem z efektywną pracą popychaczy hydraulicznych.

Wymiany oleju silnikowego i filtra oleju pozwalają na utrzymanie jednostki napędowej w optymalnym staniu i przedłużają jej żywotność – dlatego warto dbać o ich regularność.

KONTAKT

M4K Garage Wrocław
ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 10, Wrocław